Gergi tavan nedir ?

Gergi tavan, ısı verilerek şekil alan, farklı tasarımlarda uygulanabilen bir tekniktir. Binaların ve mekanların dekorasyonunda önemli bir yer tutan gergi tavan ilk olarak 1940’lı yıllarda Fransa’da kullanılmıştır. Kumaş şeklinde kullanılan gergi tavan sistemlerine ise çok daha eski zamanlarda rastlanmıştır. Eski Mısır’da rastlanan gergi tavanlar, 1970 yılına gelindiğinde yaşam alanlarında güvenle kullanılmaya başlandı.

Çevreyi koruyan, doğaya saygılı bir malzeme olan sentetik malzeme polivinil klorür kullanılmaya başlandı. Böylece tüm mekanlara kullanılmaya başlayan gergi tavan sistemleri, insan sağlığına zarar vermemeye başladı. Eskiden ise gergi tavan için kullanılan klorürler kadmiyum ve nikel gibi zehirli malzemelerden oluşuyordu.

1971-73 lü yıllara gelindiğinde ise teknolojik alt yapı artarak yeni ve hijyenik malzemelerde çığır açıldı. Gergi tavan günümüzde de kullanılan ve tüm ihtiyaçlara cevap veren PVC sentetik malzemesi kullanılmaya başladı. Gelişen teknikler ve AR-GE çalışmaları PVC sentetik malzemesinin insan sağlığına zarar vermemesini sağladı. Bununla birlikte yalıtım, estetik, kalite, esneklik gibi avantajlar sağlandı. Günümüzde en çok talep edilen tavan sistemi olan gergi tavan eski teknolojiyle yapılırken sarkma, çökme ve kötü görüntüye neden oluyordu. Şimdilerde ise PVC sentetik malzemesi sayesinde çok şık, kullanışlı, yalıtımı sağlam tavan ve duvarlar elde etmek çok kolay. Üstelik gergi tavan sistemi kullanışlı olmasının yanı sıra, uygun maliyetiyle de en çok tercih edilen uygulamalardandır.

Bize whatsapp'tan ulaşabilirsiniz.